Stomatochirurgie

Pokud již není možné zub zachovat, jsme nuceni přistoupit k jeho vytažení. Vždy se snažíme o šetrný a bezbolestný přístup. Poradíme si i se složitější extrakcí např. zaklíněných „zubů moudrosti“.

Nabízíme i jiné stomatochirurgické zákroky – autotransplantace zubu, odběr vzorku tkáně k histologickému vyšetření (biopsie), frenulektomie (uvolnění retní uzdičky), extirpace zubní cysty, preprotetická chirurgie (úprava bezzubých čelistí), resekce kořenového hrotu.

Na extrakce zubů a další stomatochirurgické zákroky se k nám můžete objednat i v případě, že nejste naším pacientem. Objednat se můžete telefonicky nebo prostřednictvím online objednávacího kalendáře – více na www.mojeosmicky.cz.

Stomatochirurgické zakroky

Autotransplantace zubu je náhrada ztraceného zubu jiným vlastním „nepotřebným“ zubem. Základem je zdravá kost bez zánětu, dostatek místa a vhodná anatomie autotransplantátu. Zákroku předchází osobní konzultace, včetně RTG (CBCT) vyšetření. Na základě těchto vyšetření vyrobíme repliku transplantátu (zubu), podle které vytvoříme přesný kostní otvor pro kořen a Váš vlastní zub do něho „zasadíme“. Výkon probíhá v lokálním znecitlivění, ambulantně. Po několika týdnech je u většiny transplantovaných zubů nutné provést ošetření kořenových kanálků (tzv. endodontické ošetření), případně protetické ošetření. Při nedostatku místa k autotransplantaci musí pacient podstoupit ortodontické předléčení.

Diagnostická excize (biopsie) je chirurgický zákrok, kdy v místním znecitlivění odebereme malý vzorek tkáně k histologickému vyšetření a ránu ošetříme stehem.

Exstirpace mukokély znamená odstranění malé retenční slinné cysty dolního rtu v místním znecitlivění.

Odstranění zubní cysty je chirurgický výkon spočívající v tzv. exstirpaci cystického vaku a odstranění případné příčiny vzniku cysty. Vlastnímu zákroku vždy předchází osobní konzultace (hradí pacient), během níž se s vámi domluvíme o způsobu operace a nejvhodnějším typu znecitlivění.

Vytažení zubu, též extrakce zubu. Extrakce kazem destruovaných zubů, zadržených zubů a zubních kořenů, přespočetných zubů. Jedná se o rutinní chirurgický výkon v místním znecitlivění.

Ošetřujeme i pacienty užívající protisrážlivé léky (antikoagulancia, antiagregancia, „léky na ředění krve“), např. Warfarin, Fraxiparine, Eliquis, Xarelto, Pradaxa, Trombex, Clopidogrel, Zyllt, Anopyrin, Godasal, Stacyl, a jiné.

Těmto pacientům doporučujeme ještě před objednáním pročíst doporučení „EXTRAKCE ZUBU A PROTISRÁŽLIVÉ LÉKY“.

Ošetřujeme dále i pacienty užívající léky na „řídnutí kosti“ (osteoporózu), případně jiné kostní onemocnění. Jedná se zejména o tzv. bisfosfonáty a denosumab (obchodní názvy např. Bonviva, Bondronat, Adrovance, Fosavance, Prolia, Xgeva a jiné – ovšem u těchto pacientů je nutná předešlá osobní konzultace, kterou si hradí pacient).

Před výkonem si prosím přečtěte „SOUHLAS S EXTRAKCÍ ZUBU“.

Po výkonu si prosím přečtěte „INFORMACE PRO PACIENTA PO VYTAŽENÍ ZUBU“.

Vytažení „zubu moudrosti“, též extrakce „zubu moudrosti“, extrakce „osmičky“.

U většiny lidí nedojde k prořezání „zubů moudrosti“ a tyto zuby bývají zcela kryty sliznicí (retinované zuby) nebo částečně kryty sliznicí (semiretinované zuby), případně kostí. Skloněné „zuby moudrosti“ nemají možnost zařazení do zubního oblouku a jsou tak příčinou opakovaných zánětů a vzniku zubního kazu na zadní části druhé stoličky. U některých pacientů se může kolem retinovaného zubu vytvořit cysta, která se postupně zvětšuje a tím oslabuje čelist. Před výkonem je k zhodnocení stavu nutný panoramatický snímek (OPG) – pokud ho nemáte, zhotovíme ho u nás. Chirurgická extrakce je výkon v místním znecitlivění, podle rozsáhlosti výkonu od 20–45 min. Rána je na závěr ošetřena hemostyptickým materiálem (hradí pacient) a stehem. Při extrakci hluboko uložených „zubů moudrosti“ hrozí riziko poškození III. větve trojklanného nervu zajišťující citlivosti dolního rtu a dolních zubů na operované straně. Tento problém se projeví nepřestávajícím pocitem tuhnutí („mravenčení“) po odeznění anestezie. Hybnost rtu je nezměněna.

Před výkonem si prosím přečtěte „SOUHLAS S EXTRAKCÍ ZUBU“.

Po výkonu si prosím přečtěte „INFORMACE PRO PACIENTA PO VYTAŽENÍ ZUBU“.

Frenulektomie spočívá v plastice podjazykové či retní uzdičky dutiny ústní. Při úponu retní uzdičky do mezizubní papily může tento patologický tah způsobovat poškození parodontu a zhoršenému provádění ústní hygieny. Patologický úpon podjazykové uzdičky omezuje pohyb jazyka, u novorozenců znesnadňuje sání při kojení.

Preprotetická chirurgie zahrnuje výkony zlepšující retenci (držení) snímatelných zubních náhrad – např. odstranění rušivých vlivů vazivových pruhů, prohloubení ústní předsíně a jiné.

Resekce kořenového hrotu je chirurgický výkon navazující na opakovaně neúspěšné ošetření kořenových kanálků, kdy nedošlo k zhojení chronického zánětu v oblasti hrotu kořene. Zákrok je proveden v místním znecitlivění a spočívá v odstranění tohoto hrotu spolu s retrográdním plněním MTA cementem pod operačním mikroskopem. Délka výkonu je 90 až 120 min. Vlastnímu zákroku vždy předchází osobní konzultace (hradí pacient), během níž vás důkladně vyšetříme, zhotovíme RTG a nastíníme možný plán ošetření.

ZAVEDENÍ ZUBNÍHO IMPLANTÁTU umožňuje náhradu chybějících zubů bez obroušení zubů okolních. Pro zvýšení životnosti zubního implantátu je nutná dokonalá ústní hygiena (zdravé dásně i sliznice) dostatečná nabídka kosti (při nedostatku kosti musíme kost doplnit, tzv. augmentace kosti) a v neposledním řadě spolupráce a motivace pacienta. Implantáty („nové zuby“) se „nenastřelují“, jsou operativně zavedené v místním znecitlivění. Vlastnímu zákroku vždy předchází osobní konzultace (radí pacient), kde si vás důkladně vyšetříme, zhotovíme RTG / CBCT a nastíníme možný plán ošetření.

Poskytovaná péče

Záchovná stomatologie

Záchovná stomatologie

Ošetření zubního kazu a zhotovení výplně.

Endodoncie

Endodoncie

Ošetření kořenových kanálků s pomocí mikroskopu nebo lupových brýlí.

Protetika

Protetika

Zhotovení korunky, můstku nebo snímatelné zubní náhrady.

Bělení zubů

Bělení zubů

Nejjednodušší a nejšetrnější způsob, jak získat zářivější úsměv.

Stomatochirurgie

Stomatochirurgie

Chirurgické zákroky v dutině ústní, např. extrakce „zubu moudrosti“.

Ordinační doba

Po 7:30 – 17:30

Út 7:00 – 17:00

St 7:00 – 21:00

Čt 7:00 – 17:00

+420 774 329 326